kontakt:
kuba.libre
USUŃ @poczta.fm

strona główna

spis gier

o blogu

o autorze

zapiski gracza

zasady gry w domino, historia, systematyka, ciekawostki

Samotniki czyli pasjanse dominowe

Pasjanse karciane były jedną z ulubionych rozrywek naszych prababek. Nazwa pasjans pochodzi od francuskiego słowa patience czyli cierpliwość. Pasjanse wymagają bowiem oprócz cierpliwości także spostrzegawczości i logicznego myślenia. Wywodzą się z wróżenia z kart o czym świadczy rzadko już używane powiedzenie "stawiać pasjansa" oraz polska nazwa kabałka.
Mimo swojego "oldskulowego" charakteru, jeden pasjans stał się jedną z najpopularniejszych gier komputerowych. A stało się to za sprawą jego obecności w pakiecie Windows. Zgodnie z zamiarami twórców pasjans ten miał służyć do nauki posługiwania się środowiskiem "okienek". Szybko stał się jednak sposobem na biurową nudę lub chwilą relaksu w natłoku codziennych obowiązków, dzięki temu, że był jedyną legalną i ogólnie dostępną grą na każdym biurowym "kompie". Jednak mało kto wie, że "okienkowy" pasjans znany był już naszym prababkom po nazwą Mały Fortepian (lub Klondike). 
Oprócz kart również zestaw domina może z powodzeniem posłużyć do "postawienia pasjansa". Pasjanse dominowe wymagają podobnie jak karciane zarówno szczęścia jak i umiejętności. Jest ich o wiele mniej niż karcianych ale myślę, że warto się z nimi zaznajomić. Znajdziesz je w Spisie gier z adnotacją pasjans lub pod nazwą samotnik w chmurze tagów na stronie startowej. Używam wymiennie nazw pasjans i samotnik bo po angielsku pasjans to solitarie czyli samotnik.
Oprócz pasjansów domino dzięki swej matematycznej strukturze może być źródłem wielu łamigłówek i ćwiczeń intelektualnych oraz układanek typu magiczny kwadrat lub ramki. Osobom szczególnie zainteresowanym tymi zagadnieniami polecam książkę Marka Penszko "Domino gry - łamigłówki - pasjanse".